İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
30 Haziran 2021 - Çarşamba 16:18 Bu haber 4622 kez okundu
 
- Haberi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi’nin (LGS) sonuçları açıklandı. Merkezi sınava 1 milyon 38 bin 492 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

97 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 36 farklı ilden katılan 97 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı.

Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 5,61'i, 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 62,17) ise 200-299 oldu.

TRABZON’DAN BİR ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Türkiye’de 97 tam puanın arasında Trabzon’dan ise bir öğrenci yer aldı. Tam puan alan ismin Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Ortaokul'unda okuyan Furkan Şafak olduğu öğrenildi.

YÜZDE 4’LÜK DİLİME GİRDİ

LGS’de Tonya’da en yüksek puanı alan isim ise Melikşah Mahallesi’nden Atakan Bilek oldu. 17 Şubat Ortaokulu’ndan Atakan Bilek, 412 puan alarak LGS genelinde yüzde 4,14’lük dilime girme başarısı gösterdi.

Atakan’ı tebrik eden okul müdürü Fatih Akdoğan, “Bu yılda LGS ilçe birincisi 17 ŞUBAT ailesinden okulumuz öğrencisi Atakan Bilek Tonya ilçesinde en yüksek puanı aldı. Atakan, Atakan’ı yetiştiren öğretmenleri, ilkokul öğretmeni Tülay Parlayan’ı ve ailesini tebrik ediyorum.” dedi.

TRABZONSPOR'DA TERCÜMAN OLMAK İSTİYORUM
Tonya birincisi olduğu için mutlu olduğunu söyleyen Atakan, hayalinin Trabzonspor'da görev almak olduğunu söyledi. İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça öğrenmek istediğini ifade eden Atakan, "İyiyim, mutluyum, sevinçliyim. Gelecekte Trabzonspor’da tercüman olarak görev almak istiyorum. Bunun için uğraşıyorum. İnşallah olurum. Şimdi önümüzde tercihlerimiz var. İlk etapta Fen Lisesi’ni istiyorum. O olmazsa Kanuni Anadolu Lisesini hedefliyorum." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı