Haber Detayı
19 Eylül 2017 - Salı 19:24 Bu haber 2573 kez okundu
 
19 Eylül Gaziler Günü
Trabzon’un Tonya ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.
- Haberi
19 Eylül Gaziler Günü

Tonya Hükümet Konağı önünde başlayan tören,  Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulması, İstiklal Marşının okunması ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasıyla devam etti.

‘‘Günün anlam ve öneme ilişkin konuşmalar’’

Jandarma Astsubay Kıdemli çavuş Mustafa Berkdemir,  günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada: ‘‘Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış  düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, Zaferlerden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da , Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak; vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek anlının akıyla çıkmıştır.Türk milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır.’’dedi.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel: ‘‘Vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğimizin bekası uğruna, üstün fedakarlık göstererek canı ve kanı pahasına göğsünü siper etmiş; gazilik mertebesine ulaşmış bu nişanı bir ömür boyu gururla taşımış kıymetli gazilerimizin, hak ettikleri şekilde övgü ve minnetle anılması açısından 19 Eylül Gaziler Günü, büyük bir önem taşımaktadır. Aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi Türk Milleti olarak her zaman sevgi ve saygıyla anmaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize ise sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.’’dedi.

Tören bitiminin ardından Gazi ve Şehit aileleriyle birlikte kahvaltı yapıldı.

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: 19, Eylül, Gaziler, Günü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı