Haber Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 15:03 Bu haber 6451 kez okundu
 
CHP İlçe Başkanı, Mahkemede Çark Etti
CHP Tonya İlçe Başkanı Muhammet Karadeniz’in 16 Nisan referandumu öncesinde yalan yanlış bilgilerle, mesnetsiz suçlamalarda bulunduğu AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora, suçlamalara karşılık ‘‘Hakaret ve İftira’’ davası açmıştı. Davanın ilk duruşması bugün saat 10.00 da Tonya Adliyesinde görüldü.
SİYASET Haberi
CHP İlçe Başkanı, Mahkemede Çark Etti

Duruşmaya her iki İlçe Teşkilatının üyeleri ve çok sayıda vatandaşta katıldı.

Saat 10.00’da başlayan ve yaklaşık bir saat süren duruşmada sanık konumunda ki Muhammet Karadeniz ile avukatı Hande Burma ve müşteki konumunda ki AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın avukatı  Cengiz Han Cora katıldı.

Sanık Muhammet Karadeniz savunmasında: Ben Tonya CHP ilçe başkanı olarak görev yapmaktayım. 1 Nisan 2017’de " Türkiye Nereye Gidiyor " adlı panelde konuşmacı idim. Panelin açılış konuşmasında siyasi eleştiri niteliğinde sözler söyledim. Herhangi bir hakaret kastım yoktu. Karşı taraf referanduma belli bir süre kala tansiyonu artırmak için aracının arkasına " haçlılar bugün hayır diyorsa bizim kararımız evet " şeklinde pankart asmış ve tüm şehirde bu şekilde gezmiştir. Milletvekilinin ablası hakkında FETÖ soruşturması yürütülmektedir ve çocukları da Trabzon ilinde FETÖ okullarında okumuştur. Suçsuzum. Beraatimi talep ediyorum. Bunun mümkün olmaması durumunda lehe olan kanun maddelerinin uygulanmasını talep ediyorum" dedi.

Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın Avukatı Cengizhan Cora’da söz alarak: ‘‘ İddianamede de açıkça vurgulandığı üzere  sanık silahlı FETÖ/PYD  terör örgütü mensubu olduğu şeklinde ki açıklaması müvekkilimize yapılan bir isnattır bir olgudur. Müvekkilimizin milletvekili olması ve FETÖ PDY örgütü ile ilişkilendirilmeye çalışılması onur kırıcıdır. Sanığın sözleri eleştiri şeklinde değildir, suç isnadıdır. Sanığın ve sanık vekilinin savunmaları suçtan kurtulmaya yöneliktir. Sanığın açıklaması siyasi eleştiri kapsamında kalmamaktadır. Mensubu olduğu siyasi partinin açıklamaları ile kendi açıklaması çelişmektedir. Kişisel bir husumet nedeni ile yapılan bir açıklama olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 ‘‘Sorulara cevap vermekte güçlük çekti’’

Avukat Cengiz Han Cora, tarafından sorulan sorulara sanık Muhammet Karadeniz’in cevap vermekte zorlandığı ve bunun üzerine de salonda bulunan diğer CHP milletvekillerinden bir kısmının Avukat Cengiz Han Cora’nın savunmasına müdahale ettiği; Cengiz Han Cora’nın da salondaki CHP milletvekillerine, dönerek savunma kutsaldır savunmaya bu şekilde müdahale edemezsiniz diye uyarması üzerine mahkeme hakimi de milletvekillerine uyarıda bulunduğu öğrenildi.

Cengiz Han Cora sordu:  ‘‘ Sanığın fotoğrafında araç plakası görülmemektedir. Bu aracın vekilimizle bir alakası olup olmadığını somut bir şekilde açıklama yapılmasını istiyoruz? Bu mahkeme üzerinde gösterilen açıklamaya ilişkin müvekkilimizin bizzat açıklama yaptığını duymuş mudur ve seçim döneminde bu açıklamanın kaldırılması için bir başvuru olmuş mudur? Müvekkilimizin çocuklarının adı geçen okullarda ne zaman okuduğuna dair bir bilgisi var mıdır? Sanığın mensubu olduğu partinin Bank Asya’da hesabı olduğu için açığa alınan, dershaneye gittiği için açığa alınan şahıslar hakkındaki düşüncesi nedir? Mensubu olduğu parti bu konu hakkında ne düşünmektedir? Vekilimizin ablasının fetö soruşturması olduğu bilgisini nerden almıştır, bu bilgiyi teyit etmek için uğraşmışımdır, böyle bir durum yoktur.’’dedi.

Sanık Muhammet Karadeniz: ‘‘ Bu yazının hangi araca ait olduğunu bilmiyorum. Bu Trabzon’da herhangi bir aracın arkasına bu şekilde asılmıştır. Aracın sahibini tanımıyorum. Müvekkilin ablası KHK ile ihraç edilmiştir. Milletvekillerinin açıklamaları basında mevcuttur. Müştekinin çocuklarının hangi okullarda hangi tarihlerde okuduğunu bilmiyorum. Bank Asya’da hesabı olduğu için açığa alınan, dershaneye gittiği için açığa alınan şahıslar hakkında bir düşüncem yoktur. Diğer sorulara cevap vermeyeceğim’’ dedi. 

Duruşma, mahkeme heyeti tarafından Müşteki Salih Cora vekilinin şikayetçi olması ve suçtan zarar görme ihtimaline binaen CMK’nın  237 ve devamı maddeleri gereğince dava ve duruşmalara katılan olarak kabulüne, Dosyanın incelenmeye alınmasına ve duruşma tarihinin 08/11/2017 günü saat 10.05’e bırakılmasına karar veridi.

 

‘‘Sırf siyaset için birini karalayamazsınız’’

Duruşmanın ardından Milletvekili Salih Cora davayla ilgili yaptığı açıklamada: ‘‘ Sanık ilçe Başkan'ı hakkımızda iftira ve hakaretlerle kirli bir algı operasyonu yapıyor. Kız kardeşimin sendika üyeliği nedeniyle ihracı kendi sorunudur. Hukuki süreci devam ediyor.Sahip çıkmamız mümkün değildir.Çocuklarım Hasan Ali Yücel okulundan mezun olmuştur. Bizim FETÖ 'ye karşı duruşumuz her zaman net olmuştur.Kolumuz değse kolumuz kesilsin deriz.15 Temmuz'da herkes olan biteni evinde izlerken biz hiç tereddüt duymadan trabzon meydanında onbinlerce kişiye hitap edip "korkmuyoruz buradayız ölene kadar buradayız"dedik. Geriye dönülsün sosyal medya paylaşımlarımızda 17/25 Aralıkta Fetö elebaşını en sert ifadelerle biz eleştirdik. Kimin ne olduğu bellidir. Abdestimizden şüphemiz yoktur.Çiğ yemedik ki karnımız ağırsın.Bu iftiralar karşısında sessiz kalacak değildik şikayetçi olduk.Mahkemeye ve hukuka güveniyoruz.Sırf siyaset yapmak için birilerini karalayamazsın.Erdemli davranıp özür dilemesini beklerdim.Ben bize hakaret edenlerin seviyesine inmeyeceğim.Güneş balçıkla sıvanmaz.Aklı ve vicdanı olan herkes gerçeği ayırt edebilecek durumdadır.Herşeyin hayırlısı olur’’dedi.

 

 

.

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: CHP, İlçe, Başkanı,, Mahkemede, Çark, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı