Haber Detayı
15 Ekim 2017 - Pazar 00:34 Bu haber 2261 kez okundu
 
Dağcıları yeni uğrak noktası
Düzköy’de ki sarp kayalıklar dağcıların yeni yeni gözde merkezi oldu.
- Haberi
Dağcıları yeni uğrak noktası

Trabzon'da, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Dağcılık Federasyonu iş birliğinde "Tırmanış ve Doğa Sporları Şenliği" organize edildi.

Düzköy Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilen şenliğe katılan dağcılar, Düzköy ilçesindeki Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Düzköy Doğa Kampı'nda bir araya geldi.

Katılımcılar, Doğa Kampı’ndan şenlik kapsamında düzenlenen "Ulusal Tırmanış Yarışması"nın gerçekleştirileceği ilçeye bağlı Doğankaya Mahallesi'ndeki Şakinkaya mevkiine hareket etti.

Hazırlıklarını tamamlayan 30 sporcu, gruplar halinde  Şahinkaya' ya tırmandı.

"Tanıtım açısından bu faaliyet çok önemli"
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar,  Şahinkaya'nın kaya yapısının çok farklı olduğunu belirterek, o nedenle bu bölgeyi yaygın olarak kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

Bölgenin tanıtımı açısından  Şahinkaya'nın önemli olduğuna dikkati çeken Başar,  sözlerine şöyle devam etti: ''Tanıtım açısından bu faaliyet çok önemli. Bu kapsamda  Trabzon Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü,  Düzköy Kaymakamlığı ile  Düzköy Belediyesi iş birliğinde bir çalışmamız olacak. Bu sene ulusal kapsamda yaptığımız tırmanışı, gelecek yıl yabancı sporcuların da katılımıyla uluslararası yapmayı planlıyoruz. Bu etkinlik, ilçenin tanıtımı açısından da son derece önemli." dedi.

Çelik: "Etkinliği ilerletmeyi planlıyoruz"
Düzköy Belediye Başkanı Abidin Çelik ise  Şahinkaya'daki rotaların yaklaşık 15 yıl önce bir İngiliz dağcı tarafından keşfedildiğini vurgulayarak; Şahinkaya'ya dağcıların yoğun ilgi gösterdiğini dile getirerek şunları kaydetti:  "Biz de bu ilgiyi görünce, dağcılık sporunu ilçemizde geliştirmek adına  
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar'la iş birliği yaptık ve böyle bir etkinliğe vesile olduk.  Bizden yolla ilgili talepleri oldu. Bu kapsamda patika yolu düzenledik. Elimizden geldiğince destek verdik ve bu etkinliği seneye daha da geliştirerek, ilerletmeyi planlıyoruz."

 

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: Dağcıları, yeni, uğrak, noktası, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı