Haber Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 02:26 Bu haber 3064 kez okundu
 
Dünya Horon Rekoru Bursada Kırıldı
Daha önce bin 144 kişi ile Almanya’da kırılan ‘dünyanın en büyük horonu’ rekoru, Bursa’nın Orhangazi ilçesindeki 16. Kadırga Şenliği’nde Türkiye’ye taşındı. 2 bin 150 kişi aynı anda horon teperek bir rekora imza attı.
- Haberi
Dünya Horon Rekoru Bursada Kırıldı

Trabzon Dernekleri Federasyonu ile Yıldırım ve Orhangazi belediyeleri öncülüğünde 2 bin 150 Karadenizli aynı anda horon teperek dünya rekoru kırdı.

 

‘El ele tutuşalım rekorda buluşalım’ sloganıyla düzenlenen 16. Kadırga Şenliklerinde dünyanın en büyük horonu rekoru kırıldı.

İznik gölünün Orhangazi sahilinde hazırlanan alanda yapılan şenlik 30 Haziran’da başladı.

Günlerdir Karadenizli şarkıcıların sahne aldığı ve horon halkalarının oluşturulduğu şenlikte beklenen rekor denemesi bugün yapıldı.

Günler öncesinden başlayan hazırlıklar sonrasında kırmızı beyaz kıyafetler giyen binlerce vatandaş rekor denemesi için bir araya geldi.

Hazırlıkların tamamlanmasından sonra dünyanın en büyük horon rekoru denemesi başladı. Guinness Türkiye danışmanı Orhan Kural ve yardımcısı Aydın Tükgücü’nün nezaretinde oluşturulan horon halkasında resmi rakam açıklanmasa da rekorun kırıldığı bildirildi.

Ve rekor kırıldı.

 

Aynı zamanda gün içerisinde Bursaya gidip programa katılan Trabzon Milletvekli Salih CORA yaptığı açıklamada;

"Bu şenlikte ayrıca El Ele Tutuşalım Rekorunda Buluşalım etkliniğinde 2150 kisi aynı anda horon oynayarak dünya rekorunu ulaşıldı.

Horon; birlik,beraberlik,sevgi, saygı hoşgörü ve mutluluğu paylaşmaktır. Bu kültürel zenginliğimizi ve değerimizi koruyan yaşatan tanıtan herkese teşekkür ederiz.

Organisazyona destek ve sponsor olan Orhangazi Belediyesi ve Yıldırım Belediyesine, Yoğun ilgi ve sevgisini esirgemeyen değerli hemşerilerime teşekkür ederim." dedi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünya, Horon, Rekoru, Bursada, Kırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı