Haber Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 00:46 Bu haber 4993 kez okundu
 
Honefter bu yıl da çoşturdu
Trabzon’un Düzköy ilçesi Çayırbağı beldesi Honefter Yaylası’nda geleneksel olarak düzenlenen Honefter Şenliği bu yılda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.
- Haberi
Honefter bu yıl da çoşturdu

Karadeniz kültürünün önemli bir parçasını oluşturan yayla şenlikleri; insanları şehir hayatından uzaklaştırarak bir nebzede olsa stres atmalarını sağlamasının yanı sıra yöre halkı ile gurbetteki vatandaşları bir araya getirerek hasret gidermelerini de olanak sağlıyor.

 Doğu Karadeniz Bölgesinde geleneklerin yaşatılmasını ve devamlılığını sağlayan şenliklerden biri de Honefter Yayla Şenliğidir.Bu yıl 34.üncüsü düzenlenen şenliğe, Düzköy, Tonya, Vakfıkebir, Maçka ve Şalpazarı ilçelerinden katılan binlerce vatandaş aynı halkada horon oynayarak eğlenceye doydu.

Şenliğe katılan Trabzon Valisi Yücel Yavuz: ‘‘Tarihten gelen bu tür güzelliklerimizi yaşatmalıyız. Bu tür özellikler bizim kültürümüzü yaşatıyor. Burada rengarenk kıyafetlerle toplanan vatandaşlarımız yıl da bir kez de olsa bir araya gelerek eğlenmeleri son derece önemli. Yaylarımızın özelliklerini, örf adetlerimizi koruyarak tahrip etmeden yaşatmalıyız.’’diyerek şenliğe hazırlayanlara teşekkür etti.

Yöresel sanatçılarında katılımıyla,vatandaşlar  doyasıya horon oynayarak şenliğin tadını çıkardı.

 

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: Honefter, bu, yıl, da, çoşturdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı