Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 22:55 Bu haber 4189 kez okundu
 
Kökçe, Yayla turizmi ve betonlaşmayı değerlendirdi
- Haberi
Kökçe, Yayla turizmi ve betonlaşmayı değerlendirdi

Star gazetesi köşe yazarı Halime Kökçe bugünkü yazısında Karadeniz Yaylarının turizme açılması ve yaylalardaki betonlaşmaya yer verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kaçak  yapılaşmayla ilgili Ocak 2017'den sonra yaylalara yapılmış olan 1750 konutun yıkılacağına dair yaptığı açıklamayla birlikte konunun gündeme geldiğini ifaden eden Kökçe, ‘‘ 10-20 yıl sonra yayla dediğimiz güzellikleri ortadan kaldıracağını ve bu durumun altın yumurtlayan tavuğu kesmek anlamına geleceğini iyi biliyor.’’ dedi.

Kökçe,  Doğu Karadeniz Yaylalarının yeni turizm güzergahı olarak epeydir pazarlandığını ve bundan yöre halkının da memnun olduğunu ifade ederek;  zira cennet tasvirlerini andıran bu yaylalar herkesten çok Arap turistlerin Doğu Karadeniz'i bir tatil rotası olarak benimsemesine yol açmış durumda olduğunu,  yerli turist için de yayla turizmin artık önemli bir alternatif olduğunu belirtti.

‘‘Yaylaları sadece turistlerin konaklayacağı yer olarak düşünmek felaket olur’’

Karadeniz'in coğrafi zorlukları, gelen turisti nerede nasıl yatıracaksınız gibi önemli bir sorun oluşturuyor diyen Kökçe, ‘‘O halde nasıl olacak? Şehir merkezlerinde ya da nispeten şehre yakın yerlerdeki otellerle konaklama ihtiyacını karşılamak lazım. Doğrusu Rize ve Artvin şehir merkezleri bu konuda da çok imkan vermiyor, Karadeniz Otobanı ancak denizi doldurarak yapılabilmişti. Bu durumda ille de arzı artırmaya çalışmayıp, arz sınırlıysa fiyatı bu sınırlılığın belirlemesine razı olacağız. Otel fiyatları daha pahalı olacak, Doğu Karadeniz biraz daha pahalı bir tatil rotası olarak şekillenecek.’’ diyen Kökçe;  ancak bu şekilde 10-20 yıl sonra hala doğal güzelliğini korumasını ve yine bu sayede bir turizm rotası olarak kalmasının sağlanabileceğini söylüyor.

Yazısında Yeşil Yol Projesine de değinen Kökçe,  ‘‘Hatırlayın; yaylaları birbirine bağlayacağı ve böylece yayla turizmini artıracağı söylenen bu projeye kimisi kuru muhalefet etmişti, ama çok kişi de "İyi güzel hoş da sakın bu, yaylalarda yapılaşmaya yol açmasın diye uyarmıştı.’’dedi.

 

‘‘Betonlaşma yaylalara sıçramamalı’’

Doğu Karadeniz köylerindeki betonlaşmanın yaylalara sıçramaması gerektiğini söyleyen Kökçe, "tapu olmadığı için devlet yaylalara el koyacak" söylentilerinin yaylada ocağı olan insanları harekete geçirmiş durumda; yayla kurmasa da hayvancılık yapmasa da yaylasını kaybetmek istemediklerini, atalarından kalan ocağını şenlendirmek, yıkılmış evlerin yerine yenisini yapmak istiyorlar. Yaparken de taş ya da ağaç yerine daha ucuz ve uzun ömürlü olan betonun tercih edildiğini ifade ediyor.

 Kökçe, bu betonarme evler bir gecede dikilmedi; o ondan gördü, bu diğerinden derken yaylalarda yapılaşma furya halini aldığını belirtiyor.  ‘‘Atadan kalma yerimize masraf edip’’ ev yaptıklarını söyleyenlerin çoğunun da eski ahşap evinin yerine betonarme ve daha büyüğünü hatta çok katlısını yapan bile olduğunu söleyen  Kökçe yazısına şöyle son verdi: ‘‘Demem o ki, büyük bir planlama sorunu var ortada, evet bunun bir tarafında kendi küçük çıkarını düşünerek hareket eden yöre halkı da var ama ona sıra gelene kadar ihmal edilmiş o kadar çok şey var ki. Ve artık her şey o kadar göze batıyor ki...’’

 

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: Kökçe,, Yayla, turizmi, ve, betonlaşmayı, değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı