Haber Detayı
15 Ekim 2017 - Pazar 22:44 Bu haber 2931 kez okundu
 
Mahkemeden sevindirici haber
Folderesi üzerinde, HEDA Elektrik tarafından yapılması planlanan Çamlı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali Kırma Eleme, Yıkama Tesisi- Hazır Beton Ünitesi projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, Trabzon İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi
- Haberi
Mahkemeden sevindirici haber

Trabzon’un Tonya ilçesi Fol Deresi üzerinde yapılması planlanan hidroelektrik santrali (HES) projesine verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptal edilmesi için Tonya Derelerin Kardeşliği Platformu adına 35 kişinin açtığı yürütmenin durdurulması ve iptali davasında ÇED olumlu raporunun iptali kararı verildi.

‘‘Bilirkişi raporu’’

 2015 yılında Trabzon İdare Mahkemesine açılan yürütmenin durdurulması ilişkin dava da,  HES  yapılacak sahada inceleme yapan bilirkişi heyetinin düzenlediği raporda; söz konusu alanda yapılacak tesisin çevresel etkilerinin yeterince incelenmediği;   projenin gerçekleştirilmesi durumunda doğal hayatın sürekliliği ve bölgedeki ekoturizm potansiyelinin olumsuz etkilenebileceği, bölge halkının su kullanım haklarının ihlal edilebileceği düşünüldüğünden, ÇED raporu hazırlanması gerektiği’ raporu doğrultusunda karar veren mahkeme yürütmeyi durdurdu..

 Davanın olumlu sonuçlanmasının ardından davanın avukatlığını yürüten Avukat Nedim Şenol Çelik, ‘‘Trabzon İdare Mahkemesi örnek bir karar vermiştir. Hukuka ve adalete uygun olarak verilen kararın tüm canlılara hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.

‘‘Mahkeme doğru kararı verdi’’

ÇED olumlu raporunun iptal edilmesiyle ilgili görüşme yaptığımız Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, ‘‘ Fol Deresi’nin etrafında DOKA üzerinden hazırladığımız güzel bir projemiz vardır. Bu projeyle Canik Dere şelalesinin bulunduğu yere kadar doğal ortamı bozmadan, vatandaşlarımızın hizmetinde olacak bir yürüyüş yolu yapılacaktır. Söz konusu alanda bir HES projesinin yapılmasına biz de karşıyız, mahkemenin vermiş olduğu karara sevindik. Hepimiz adına hayırlı olsun.’’ dedi.

 

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: Mahkemeden, sevindirici, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı