Haber Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 07:52 Bu haber 3359 kez okundu
 
RANTA AÇAN BİR DÜZENLEME YOK, RANT SAĞLAMAYA ÇALIŞANLAR VAR
Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Kadıralak Yaylası ile ilgili son günlerde basında yer alan “ KADIRALAK RANTA AÇILIYOR’’ şeklindeki iddialara basın açıklamasıyla cevap verdi.
- Haberi
RANTA AÇAN BİR DÜZENLEME YOK, RANT SAĞLAMAYA ÇALIŞANLAR VAR

Beşel,  Kadıralak Yaylasının ranta açılacağına dair basında yer alan haberlerin asılsız olduğu ranta açılmasıyla ilgili hiçbir düzenleme ve gelişmenin olmadığını belirterek ortaya atılan iddiaların kişisel veya siyasi çıkar sağlamak amaçlıyla ortaya atılmış iddialar olduğunu söyledi.

 ‘‘Sadece Kadırak’ı tanımlayan bir değişiklik değil’’

Osman Beşel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha evvel SİT 1, SİT 2, SİT 3, olarak anılan koruma seviye sınıflandırmasını daha anlaşılır bir biçimde tanımlayarak:  SİT 1 olarak bilinen koruma alanlarını yeni düzenlemeyle ‘’KESİN KORUNACAK ALANLAR’’,  ‘’SİT 2’’ olarak bilinen koruma alanlarını yeni düzenlemeyle ‘’NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANI’’  ve ‘’SİT 3’’ olarak bilinen koruma alanlarını da yeni düzenlemeyle ‘’ SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KONTROLLÜ KULLANIM ALANI’’ olarak tanımlandığını açıkladı.

Tanımlama değişikliğinin sadece Kadıralak Yaylası için söz konusu olmadığını Türkiye genelindeki tüm sit alanlarını kapsayan ve bundan sonraki uygulamalarda da esas olacak bir değişiklik olduğunu söylen Beşel, ‘‘ Tanımlama değişikliği doğrultusunda ülkemizdeki bütün SİT alanları yeni tanımlamadaki yerini bulurken Kadıralak Yaylamızın 205 hektar olan 3. Derece SİT alanı yani tanımlama ile eski 3. Derece SİT alanı karşılığı olan’’ SÜRDÜRÜLEBİLEN KORUMA VE KONTROLLÜ KULLANIM ALANI’’ olarak tescil edilmiş ve bu alana 580 Hektar daha alan eklenerek yeni eklenen alan 2. Derece SİT alanı karşılığında ‘’NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANI’’ olarak tescil edilmiş ve neticede eskiden 205 hektar olan toplam koruma alanı 785 hektara çıkartılmıştır.’’ dedi.

 ‘‘Doğa tahribatı ve imar kirliliğine müsaade edilmeyecektir’’

Beşel, düzenlemenin açık ve anlaşılır olup kasıt unsuru taşımadığı müddetçe anlaşılmaması veya başka bir şekilde yorumlanmaması gerektiğini; bu düzenlemeden KADIRALAK RANTA AÇILIYOR şeklinde bir sonuç çıkartılmasının izahının mümkün olmadığını ifade etti. Beşel ayrıca Belediye Başkanlığının, Turizm Cenneti olarak tanımlanan Tonya doğasının, ilçenin istikbali olan turizm için ne kadar önemli olduğunu değinerek; turizm yatırımları amacıyla hiçbir şekilde doğa tahribatı ve imar kirliliğine müsaade edilmeyeceğini her platformda vurgulaması konusuna bilinçli hassasiyet gösterdiklerini belirtti.

‘‘Arap sermayesinde değil halkın kullanımında olacak’’

Belediye Başkanı Osman Beşel açıklama kapsamında; yayla ve meraların Arap sermayesinde değil halkımızın kullanımında kalacağını değinerek  halkın çıkarları doğrultusundaki turizm yatırımları yapıldığına vurgu yaptı.

Beşel, açıklamasında ‘‘Nitekim son zamanlarda Kadıralak Yaylasında başlayan hızlı yapılaşma girişimleri gerçeği yansıtmayan ve yanıltıcı mahiyetteki açıklamalardan cesaret almış olmaz mı ? İlgili açıklama sahipleri Avukatlık meslekleri gereği Şuyuu vukuğundan beterdir sözünün ne olduğunu iyi bilmelidir ve o sorumlulukta hareket etmesi gerekmektedir. Diğer yönden avukatlık alanında iş bulmak, iş almak veya reklamını yapmak isteyen meslek sahiplerinin de bu amaçları uğruna halkı yanıltmamaları gerektiğini düşünüyorum.’’ diyerek yörede ikamet eden bir grup vatandaş tarafından avukata vekalet verilerek dava açılma işleminin başlatıldığı; meselenin Kadıralak Yaylasının Ranta Açılması meselesi olmadığını, meselenin bu tür gelişmelerden birilerinin mesleki veya siyasi rant sağlama meselesi olduğunun bir kanıtıdır Kamuoyuna saygıyla arz ederim''dedi.

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: RANTA, AÇAN, BİR, DÜZENLEME, YOK,, RANT, SAĞLAMAYA, ÇALIŞANLAR, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı