Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 21:01 Bu haber 3199 kez okundu
 
SİSDAĞI'NDA BÜYÜK COŞKU
Geleneksel Sisdağı Şenliği’nin 198’incisi büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Sisdağı’na gelen binlerce kişi sisin ve güneşli havanın tadını çıkardı.
- Haberi
SİSDAĞI'NDA BÜYÜK COŞKU

 

 

Geleneksel Sisdağı Şenliği’nin 198’incisi büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Sisdağı’na gelen binlerce kişi sisin ve güneşli havanın tadını çıkardı.
Bu yılki Sisdağı Şenliği’ne AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Av. Salih Cora ve Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikci, İzmir Karayolları 2. Bölge Müdür Yrd. Baki Çoban,  Belediye Başkanı Refik Kurukız, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz, Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu, Tuzla Belediye Başkan Yrd. Ahmet Çabuk, Sri Lanka Trabzon Fahri Konsolosu Atilla Ataman,  AK Parti Şalpazarı İlçe Başkanı Murat Topkara ve CHP Şalpazarı İlçe Başkanı Erdoğan Kıran da katıldı.


Şenlikte konuşan AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta: “Yaylalarımız bizim çok önemli yerlerdir. Özellikle kültürümüzü, geleneklerimizi yansıtan, yayla göçleri ve yayla şenliklerine çok önem veriyoruz. Bakınız bu şenlikler 198. düzenleniyor. Sisdağı demek, horonun, eğlencenin, kültürün yanı sıra, aynı Bayrak altında şanla şerefle bir ve beraberce yaşamın tesis edildiği, yeni nesillere aktarıldığı yerdir demektir. Yayla şenlikleri bir kültürdür. Bölgemizin kültürünü ve geleneklerini yeni nesle götürmemiz için çalışmalıyız. Uzun yıllar sürdüğümüz bu kültürü dünyada tanıtılmasını sağlamalıyız. Trabzon’umuz harika bir doğası var. Şehrimizin ve bölgemizin geleceği özellikle yayla turizmindedir. Bu anlamda son yıllarda önemli projeler hayata sokuldu. Bunun için çalışma başlattık. Yerli ve yabancı birçok turisti buralara çekerek turizm sektörünün gelişmesi için adımlar atıyoruz. Bu konulara büyük önem veriyor ve hassasiyet gösteriyoruz.  İnşallah daha da adımlar atacağız. Çalışmaya devam edeceğiz ve daha güzel olacak. Sisdağı Yayla Şenliği’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 


AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora ise, “Ah Sisdağı Sisdağı, Eritemedin karı…” dizeleriyle başlayarak 198’inci Sisdağı Şenliği’nin İlçemize, yöremize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diledi. Milletvekili Cora, “Şalpazarı’na teşekkür ediyoruz. Şalpazarı gelenek ve göreneklerini yüzyıllardır yaşatan bir ilçedir” dedi.


AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta ve Av. Salih Cora ile Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız Şenlikte birer konuşma yaptılar. Son konuşmacı ise Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikci oldu. 

Kaymakam Beşikci konuşmasına, “Sisdağı’na kardeşliğin ve birlikteliğin zirve yaptığı 198. Sis Dağı Şenliğimize hoş geldiniz” diyerek başladı. Kaymakam Beşikci şöyle devam etti: “Sisdağı demek, horonun, eğlencenin, kültürün yanı sıra, aynı Bayrak altında şanla şerefle bir ve beraberce yaşamın tesis edildiği, yeni nesillere aktarıldığı yerdir demektir. Bizi bu güzel günlere kavuşturan, bu güzel coğrafyayı bizlere emanet eden Rabbime hamd ediyorum”


AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ve Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, şenlikte bişi yağlayarak keşkek ezdiler. Milletvekillerine ve diğer misafirlere yöresel yemek ikramında bulunuldu.


Şenlikte vatandaşlar yöresel sanatçıların kemençesi ve türküleri eşliğinde horon oynayarak, muhteşem bir gün geçirdiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİSDAĞI'NDA, BÜYÜK, COŞKU,
Yorumlar
Haber Yazılımı