Haber Detayı
17 Eylül 2017 - Pazar 21:10 Bu haber 7401 kez okundu
 
Statü değişmiyor, buna yörenin bir evladı olarak müsaade etmem
Trabzon’un Tonya ilçesinde tabiat harikası olarak nitelendirilen Kadıralak Yaylasının, üçüncü derece doğal sit alanı kapsamından çıkarıldığına dair iddialara Ak Parti Trabzon Milletvekili Av.Salih Cora’dan yanıt gecikmedi.
- Haberi
Statü değişmiyor, buna yörenin bir evladı olarak müsaade etmem

‘‘Yazılı açıklama’’

Ak Parti Trabzon Millet Av.Salih Cora iddialara yazılı bir açıklamayla cevap verdi. Kadıralak Yaylasının statüsünün değişmediğini belirten Cora: ‘‘Kaldı ki biz buna müsaade etmeyiz. Duyarlılık gösteren her bir hemşehrime teşekkür ederim. Gelin,  Kadıralak Yaylası ve diğer yaylalardaki doğal ortamı bozan bütün binaları yıkalım var mısınız? Bir heyet oluşturalım bu yüksek binalar yıkılsın ve Kadıralak ve diğer yayla sınırlarına beton taşıyan araçların girişlerini de yasaklayalım’’diyerek birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

‘‘Tabiat parkı oluşturalım’’

Doğal alanları korumak için çıkan yönetmeliğin içeriğinin okumadan değerlendirme yapılmaması gerektiğini ifade eden Cora; Çevre Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmelikte bizi etkileyen olumsuz  bir durumun olmadığını statünün aynı kaldığını Kadıralak’ın doğal statüsünün 3.derece sit alanı olduğunu ve yeni düzenlemede de aynı statüde de kalacağını söyleyerek daha da hassas ve  korunaklı bir alan olması için uğraşdıklarını ve hayalim orada doğanın bozulmaması için bir tabiat parkı oluşturmak olduğunu ifade etti.

Cora,yazılı açıklamasında ''Yeni düzenleme de aynı statüye denk gelmektedir. Lakin isterseniz imza toplayalım bu alanı üçüncü dereceden birinci dereceye çıkaralım.''diyerek Kadıralak Yaylasını gelin hep beraber hassas korunaklı alan yapalım, tabiat parkı yapalım, çivi çakılmasın, çekiç sesi dahi duymayalım.Turizm amaçlı gölet yapalım var mıyız? sözlerine yer verdi.

‘‘Hemşehrilerimin kararına bırakıyorum’’

Cora,  ayrıca İçişleri Bakanlığı ve valiliklere genelge gönderdiğini ve yapılaşmanın olmadığını olsa bile buna yörenin bir evladı olarak müsaade etmeyeceğini söyledi. Ayrıca Yenimahalle’den Kadıralak sınırına kadar giden ve şu an yapımı hâlen devam eden Yeşil Yola karşı olan varsa onu bizden her fırsatta yol isteyen Tonyalıların ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum diyerek sözlerine son verdi.

 

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: Statü, değişmiyor,, buna, yörenin, bir, evladı, olarak, müsaade, etmem,
Yorumlar
Haber Yazılımı