Haber Detayı
16 Ekim 2017 - Pazartesi 19:27 Bu haber 2737 kez okundu
 
Tereyağın memleketinden açıklama
Türkiye genelinde Trabzon Tereyağı olarak satışa sunulan tereyağların 90'ının sahte Trabzon tereyağı olduğu ortaya çıktı. Peki, sahte tereyağını anlamanın yolu var mı?
- Haberi
 Tereyağın memleketinden açıklama

Tereyağı ile ünlü, Trabzon’un Tonya ilçesi Tonya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Süt Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, sahte tereyağlarına karşı vatandaşları uyardı. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya satışa sunulan sahte tereyağı ile ilgili olarak: ‘‘Türkiye geneline bakıldığında Trabzon tereyağı denilen yağların 90’ı çakma Trabzon tereyağı’dır.’’dedi.

 ‘‘ Gerçek tereyağını sahtelerinden ayırt etmenin yöntemine vurgu’’
Gerçek tereyağını sahtelerinden ayırt etmenin yöntemine vurgu yapan Tonya, “Önceden renkten dolayı sahte tereyağını anlardık. Ancak onun da çaresini buldular. Rayihasından anlardık, onun da çaresini türlü sahtekarlıklarla buldular. Ama ben en son şunu diyorum bir tereyağını sıcak bir yere (35-36 derece) konulduğu zaman eğer yağdan sarı sarı boyalar akıyorsa boya katkılıdır. Eğer çok geç erime yapıyorsa bu bitkisel katkılıdır ancak buralardan anlaşılabilir. Biz fiyatımızı yüksek tutuyoruz. Ancak bu kez markalarını kullanarak bu kez onlar da tereyağını pahalı satıyorlar. Biz tereyağı kaliteli diyoruz gerçek fiyatı 30-40 TL arası olmalı diyoruz, bu sefer sahte yağcılara rant sağlıyoruz. Onlar da yüksek fiyattan satma peşine gidiyorlar ve satıyorlar da. Vatandaşlarımız yüzde yüz emin olmadıkları yerden tereyağı almasınlar" dedi. 

Tonya, vatandaşların özellikle markasız tereyağı almaktan kaçınmalarını gerektiğini belirterek, ‘‘Vatandaşlarımız emin olmadığı hiçbir yağı almasınlar gerekirse yağsız yemek yesinler. Üzerinde etiket olmayan yağları bence yemesinler. Yağsız yemek yesinler bence daha sağlıklı yaşayacakları kanaatindeyim” diyerek vatandaşları uyardı.

 ‘‘Gerçek tereyağı hiçbir hastalığa sebep olmaz’’
Gerçek tereyağının sağlık deposu olduğunu ifade eden Tonya, ‘‘Geçtiğimiz yıllarda tereyağının zararlı olduğu, kolestrole ve kalbe zarar verdiği anlatılmış ve bununla ilgili yüzlerce haber çıkmıştı. Ancak dünyanın farklı yerlerinde bilim adamlarının şimdilerde yaptıkları araştırmalar ise gerçeğin böyle olmadığını gerçek tereyağının faydalı olduğu anlatılıyor veya ispatlanıyor. Tereyağının şimdi kolesterolü düşürdüğü, şeker hastalığı ve obeziteyi tedavisine yardımcı olduğu yazılıyor. Biz hiçbir zaman kulaktan dolma yaşamadık. Eskilerimiz tereyağını sabah öğle akşam kaşıklarla yiyordu. Tereyağının sağlığa çok yararlı olduğunu söylüyordular. Sonradan yapılana araştırmalarda gerçek tereyağının ama üzerine basarak söylüyorum gerçek tereyağının vücuttaki 36 derecede erime yaptığı ve bunu niçin hiçbir hastalığa sebep olmadığının bilimsel araştırmalarda bunu gösteriyor. Gerçek olmayan yağlar 40-42 derecede erime yaptığından dolayı hastalıklara sebebiyet veriyor. Bir vücut ısısı 39-40 derecede komaya sokar insanı, 40 dereceye de çıkamayacağına göre direk vücutta damar sertliğine kalp rahatsızlığına sebebiyet veriyor.” dedi.

Kaynak: Editör: Emrah Koca
Etiketler: , Tereyağın, memleketinden, açıklama, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı