Haber Detayı
12 Temmuz 2017 - Çarşamba 22:03 Bu haber 3017 kez okundu
 
TONYA'DA BİR İLK GERÇEKLEŞTİ
- Haberi
TONYA'DA BİR İLK  GERÇEKLEŞTİ

 

ERSY SÜT SIĞIRI YETİŞTİRİCİLİĞİ, TEREYAĞI VE SÜT ÜRETİMİNİ GELİŞTİRME SEMPOZYUMU TONYA'DA YAPILDI

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürülüğü öncülüğünde ilçe protokolü, Bakanlık bürokratları, Öğretim görevlileri, Sektör temsilcileri, Sivil toplum kuruluşları, Muhtarlarımızın katılımı ile şehrimiz ve ilçemiz adına çok önemli ve tarihi bir çalıştaya Tonya ev sahipliği yaptı.

Jersey sığır ırkı ve İlçemizin en önemli ürünü Tereyağ, Süt üretiminin geliştirilmesi, yaygınlaşması açısından önemli konular görüşüldü ve paydaşlara bilgi paylaşımı yapıldı.

 

Çalıştaya konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Nevzat ARTIK (Ankara Üni. Zir. Fakültesi), Prof.Dr. Armağan HAYIRLI )Atatürk Üni. Vet. Fakültesi), Dr.Hüseyin VELİOĞLU
sektör ile ilgili  sunum gerçekleştirdiler. Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ise yaptığı konuşmada Hayvancılık| ve Tarımın önemine vurgu yaptı. 

 

Yapmış olduğu konuşmada Ak Parti Trabzon Milletvekili Cora; "Hayvancılık Tonya için önemli bir geçim kaynağıdır .bugün burada çok önemli bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıdan çıkacak olan sonuç bir kitap haline getirilecek ve bu sonuçlar neticesinde de uygulamaya geçilecektir. Tonyalı bir evladınız olarak hayvancılığın her alanında bulunmuş okumasına ve bugünlere gelmesinde hayvancılığın ve hayvan ürünlerinden gelen ekonomik desteğin büyük olduğunu bilen bir kardeşiniz olarak bu hususta Tonyayanımıza gereken desteği sağlayacağız .Tabii ki bunu yaparken Bizler Milletvekili olarak, bürokratlarımız da  bu işin Bürokratik yönünü takip edecektir." dedi.

 

Tonya Tereyağının önemine vurgu yapan CORA: " Tonya tereyağı Türkiye'de bir markadır Bu markayı yaşatmak korumak kollamak hepimizin Ve bizlerin görevidir. Burada şunu Özellikle belirtmek isterim ki Tonya'da hayvancılık ve tarımla ilgili bu işten geçimini sağlayanlar Belki de hak ettiği  ücreti alamıyor. fakat şunu yapmalıyız Nasıl ki fındık ve diğer konularda teşvikleri veriyorsak hayvancılığa da bu manada üreticiliği de destek ve prim vermeliyiz. küçük manada primler ve destekleri veriliyor yeterli mi değil Ben bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gerekli çalışmayı yapacağım. Belediye Mevzuatında  yapılacak değişiklikle özellikle Ağıllardan harç alınmaması konusunda bir çalışma yapılarak üreticiyi teşvik etmeliyiz.  Bu doğrultuda bir çalışma yaparak En azından hayvancılıkla uğraşan bölge insanımızın daha modelin ağıllar yapılması  için gereken şartları da hazırlamış oluruz. buradan Son olarak şunu özellikle belirteyim Tonya tereyağı Tonya sütü bir markadır Bizler Bu markayı korumak kollamak yaşatmak ve diğer gelecek nesillere aktarmak da boynumuzun borcudur. " derken  organizasyonu gerçekleştiren bütün katılımcılara ve bu çalışmada yer alan bütün paydaşlara teşekkür etti.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TONYA'DA, BİR, İLK, , GERÇEKLEŞTİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı