Haber Detayı
09 Ağustos 2017 - Çarşamba 12:37 Bu haber 5259 kez okundu
 
TONYA MOBESEYE KAVUŞUYOR
Tonya İlçe Emniyet Amirliği, tarafından 2012 yılından beri yapılması planlanan; fakat yeterli destek ve imkânların sağlanamamasından dolayı sürekli ertelenen mobese kamera sisteminin direkleri sonunda dikildi.
- Haberi
TONYA MOBESEYE KAVUŞUYOR

Mobeseler,  toplam 12 noktada 1 plaka tanıma 11 normal kamera sistemi olarak hizmete girecek.

 Edinilen bilgiye göre,  2012 yılı İlçe Emniyet Amiri Zekeriya Baran ve yine o dönemin Kaymakamı Yeliz Yıldız ile birlikte bir dernek vasıtasıyla projenin hayata geçirilmesi için bir çalışma başlattığı, ilçe esnaflarının da kendi aralarında katkı sağlamak amacıyla para topladıkları;  fakat yeterli kaynak olmadığı için sonuç alınamadığı bilgisi edinildi.

‘ ‘İhtiyaç tespiti yapıldı’’

İlçe Emniyet Amirliği,  yerel imkânlar dahilinde sistemin kurulamayacağını anlayınca, ihtiyaç tespiti için İl’deki mobeseciler ile birlikte nokta tespiti yaptıklarını; ilçemizde en sık kullanılan cadde ve sokaklar da hangi özellikte kameralar ile en iyi görüntü alınabilecek yerlerin belirlendiği kaydedildi. Tespitlerin yapılması üzerine projenin ödeneği istendi.

‘ ‘Mobese ihtiyaç haline geldi’’

2013 yılında yaşanan; Suruç, Kobani olayları sonrasında Türkiye geneline ihtiyaç dahilinde yayılması, ilçemizin hazırda bekleyen mobese projesinin işleme alınmasına olanak sağladı.

2014 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü ile Savunma Bakanlığının birlikte protokol imzalamasının ardından Türkiye genelinde sistemin yapılması için çalışmalara başlandı. Bu kapsamda ilçemizin de planlamaya alındığı kaydedildi.

‘’Bu sistemle ilçemiz 7 gün 24 saat izlenecek’’

İlçenin,  belirli noktalara kurulun mobese sistemi ile herhangi bir suça karışmış, aranan, takipte olan araçların bu kameralar sayesinde emniyet mensuplarına bilgi vererek,  kısa sürede olaylara müdahale edilmesini sağlamasının yanı sıra geriye dönük suçlarında gün yüzüne çıkarılmasına katkı sağlayacak olan sistem, bir nevi suç işleme oranlarının azalmasına da katkıda bulunacak.

‘’O direk tepki aldı’’

Tespit noktalarına dikilen direklerden bir tanesi tepki aldı. Tonya Meydan da bulunun Süt heykeline dikilen mobese direği kaldırılacak. Vatandaşlar, burada fotoğraf çekildiklerini ve direğin rahatsız ettiğini belirtmesi üzerine direğin yeri değiştirilecek.

‘ ‘3 ay sonra hizmete girecek’’

Şu an da tüm kurulma noktalarına direklerin dikilerek cihazların bağlandığı; fakat tefrişat süresinin tamamlanmadığı belirtildi.1-2 ay içerisinde tefrişatın tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor. Hizmete girdikten sonra sistem 3 yıl boyunca ASELSAN’ın takip ve kontrolünde olacak.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel yaptığı açıklmada: ''İlçemizde önemli bir proje daha hayata geçiyor.Bizlerden desteğini esirgemeyen başta İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu olmak üzere bize güç kuvvet veren vekilimiz Sn.Salih Cora'ya  teşekkür ederim.''dedi.

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: TONYA, MOBESEYE, KAVUŞUYOR,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı