Haber Detayı
16 Şubat 2020 - Pazar 02:06 Bu haber 5986 kez okundu
 
TONYA'NIN TARİHİ KİTAP OLDU
Kuruluşundan bugüne kadar, yerleşim yerlerinden insan yapısına kadar Tonya’nın tarihi kitaba dönüştürüldü.
- Haberi
TONYA'NIN TARİHİ KİTAP OLDU

Tonya Belediyesi tarafından 2 yıl önce ilçenin Rus işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen sempozyumda derlenip toplanmasına karar verilen Tonya’nın tarihi, bilimsel verilerle de desteklenerek bir kitap haline dönüştürüldü.

Kuruluşundan günümüze Tonya’nın Tarihi ve Kültürü, İdari, Sosyal ve Ekonomik Gelişimi’nin kaleme alındığı kitap Yıldız Teknik Üniversitesi Senato Üyesi hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu tarafından toparlandı. Feridun M. Emecan, M. Hanefi Bostan, İbrahim Tellioğlu, Ayhan Yüksel, Veysel Usta, Hikmet Öksüz, İhsan Günaydın, A. Mevhibe Coşar’ın yazıları ile destek olduğu kitap ile ilgili bilgi veren Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Tonya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümünde Tonya’nın Tarihi adlı bir sempozyum gerçekleştirmiştik. O sempozyuma önemli akademisyenler katıldı ve orada önemli bilimsel çalışmalar sergilendi. Bu çalışmalar hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu tarafından bilimsel verilerle de desteklenerek derlendi ve kitap haline getirildi. Tonya tarihi ile her türlü bilgi toplanarak bu kitap ortaya çıkarılmıştır. Basım işlemi gerçekleştirildi. Tonya’nın kuruluşundan, ilk insan yerleşimi de dahil olmak üzere, Tonya’ya yerleşen boylar, ve o dönemden bugüne kadar olan tarihimiz bilimsel verilerle ortaya koyuldu. Çok önemli bir kültürel eser ortaya çıktı. Tonya ile ilgili bilgileri merak edenler artık bu kitaba bakacak. Bu kitap Tonya ile ilgili flu bilgileri netleştirecek. Atık bilimsel çalışmalarla Tonya’nın tarihi aydınlanmıştır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu da yaptığı açıklamada, “Tonya Tarihi ve Kültürü başlıklı Tonya Belediyesi yayını olarak hazırladığımız kitap matbaadan bana ulaştırıldı. Tonya'ya kurtuluşunun 102. yılı armağanımız olsun! Sayın Başkanımız Osman Beşel'e, bölüm yazarlarına ve tüm katkı sağlayan Tonya sevdalılarına teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TONYA'NIN, TARİHİ, KİTAP, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı