Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 00:10 Bu haber 6488 kez okundu
 
Uzungöl ve Sümela’dan Sonra Kadıralak Yaylasına Müjde
- Haberi
Uzungöl ve Sümela’dan Sonra Kadıralak Yaylasına Müjde

Kadıralak Yaylası Trabzon’un tabiat parklarından biri oluyor. Trabzon’un Tonya İlçesine bağlı Kadırak Yaylası, hem sit alanı hem de tabiat parkı özelliğini koruyacağı; içerisinde yürüyüş alanlarının ve orman köşklerinin bulunacağı ayrıca gölet projesinin de yer alacağı önemli bir turizm destinasyonu olacak.

 ‘‘ Müjde törenle verildi’’       

Kadırak’ın, Tonya Yenimahalle sınırları içerisinde yapılması planlanan proje için bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Süleyman Soylu Osman Aşkın Bak , Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu , AK Parti Trabzon Milletvekilleri Avukat Salih Cora ve Adnan Günnar ve Trabzon Valisi Yücel Yavuz ile birlikte Trabzon Valiliği'nde düzenlenen bir törenle basına bildirildi.

 ‘‘Trabzon'un tabii değerlerine sahip çıkacağız’’

 Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada Trabzonlulara bir sürpriz yaparak Tonya ilçe sınırlarında yer alan ve estetik ve peyzaj değeri açısından önemli bir yer olan Kadıralak’ı, Tabiat Parkı ilan ettiğini açıkladı. Bakan Eroğlu, Trabzon’un çok değerli bir coğrafya olduğunu belirterek, “Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız 1.702 dekarlık bu alanı tabiat parkı ilan ederek koruma altına alınmıştır” dedi. “Trabzon’un tabii değerlerine her zaman sahip çıkacağız” diyen Bakan Eroğlu'nun verdiği müjde memnuniyet yarattı.

‘‘ Protokol imzalandı’’

 Kadıralak Tabiat Parkı'nın teklifinin dün akşam geldiğini ifade eden Eroğlu, "Bugüne yetişsin dedik. Dolayısıyla çok önemli bir alan. Kadıralak Tabiat Parkı hayırlı olsun. Bu çok önemli bir adım. 3 bin 570 dekar alanda tabii kaynak değerleri, rekreasyon potansiyeli ve tabiat turizmi potansiyeli açısından çok önemli bir alan. Hayırlı olmasını diliyorum." diyerek müjdeyi verdi.

Bakan Eroğlu, “Kadırak’ın tabiat parkı ilan edilmesiyle birlikte gelecek kuşaklara önemli bir miras bırakılacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

 ‘‘Bakan Soylu'nun hayali gerçek oluyor ‘’

Trabzon'da turizmin önemini defalarca dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon'a Uzungöl gibi yeni turizm alanları kazandırılması gerektiğini üzerine basa basa söylüyordu. Kadıralak'ta yapılması planlanan proje ile birlikte Bakan Soylu'nun ikinci Uzungöl hayali de gerçekleşecek.

‘‘ Salih Cora yanılmadı’

’ Kadıralak Yaylası'nın tahrip edileceğine dair ortaya atılan iddialar Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun bu açıklaması ile son bulurken Trabzon'un Tonyalı milletvekili Avukat Salih Cora geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Kadıralak Yaylası'nın daha hassas ve korunaklı bir alan olması için uğraşıyoruz. Hayalim orada doğanın bozulmaması için bir tabiat parkı oluşturmak.” demişti. Milletvekili Cora'nın Kadıralak tespitleri üzerinden çok zaman geçmeden doğru çıkması eleştileri tamamen bertaraf ederken “hayalim” dediği projenin gerçekleşecek olması hemşehrilerince takdirle karşılandı.

 ‘‘Kadıralak turizm merkezi olacak’’

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Kadıralak Yaylası'nın tabiat parkı ilan edilmesi kapsamında  şu açıklamayı yaptı: “Kadıralak, tabiat parkı ile daha da hassas koruma alanı içerisine alındı. Bugün bakanlarımız huzurunda imzalar atıldı. Uzungöl'e benzer bir göl projesi , yürüyüş alanları, tırmanma yolları ile hem turizme hem de doğa sporları için önemli bir alan oluşacaktır. İlerleyen zamanlarda orada Veli Tepesi'nden Tonya'ya bir teleferik projesi de düşünülecektir. Ayrıca Kadıralak'ın tabiat parkı ilan edilmesi ile burası tercih edilen bir turizm merkezine dönüşecektir. Hem bir milletvekili hem de Tonyalı birisi olarak bu gelişmede emeği geçen Sayın Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi.

 

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: Uzungöl, ve, Sümela’dan, Sonra, Kadıralak, Yaylasına, Müjde,
Yorumlar
Haber Yazılımı