Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 19:23 Bu haber 5241 kez okundu
 
VELİLERİN TEPKİSİNE MİLLİ EĞİTİM’DEN AÇIKLAMA
Sayraç İlkokulu’nun duvarlarında oluşan çatlaklar ve yarıklar nedeniyle öğrencilerinin Şehit Kenan Kumaş İlkokulu’na nakledilmesine bazı velilerin tepki göstermesi üzerine Tonya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden açıklama geldi.
- Haberi
VELİLERİN TEPKİSİNE MİLLİ EĞİTİM’DEN AÇIKLAMA

Tonya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Durmuş taşınma kararının hem okulun fiziki koşullarının öğrencilerin sağlığına tehlikeye atacak konumda olduğu hem de yönetmelikler gereği öğrenci sayısının az oluşu nedeniyle alındığını ifade ederek, “Okul binasında oluşan yarık ve çatlaklar nedeniyle teknik elemanlarca düzenlenen raporda ‘Okul binası yığma bir tarzda inşa edildiği, okul alanının eski bir heyelan sahası içerisinde kaldığı, kalın bir kil tabakası üzerine oturtulduğu, batı tarafında bulunan derenin etkisiyle bu yöne doğru yaklaşık 10-15 cm arasında bir kaymanın söz konusu olduğu tespit edilmiştir. Can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden bu olumsuzlukların zaman içerisinde artarak devam edeceği teknik elemanlar ve maarif müfettişlerince tespit edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nin 13. Maddesi 1. Fıkrasının a bendi ‘Kurumun faaliyet gösterdiği bina ve tesislerin kullanılamayacak derecede harap olması ve bu durumun teknik rapor ile tespit edilmesi halinde kapatılır’ hükmü uyarınca müfettişlerin incelemesi sonucunda düzenlenen rapor ile kapatılarak öğrencilerimiz Şehit Kenan Kumaş İlkokulu’na taşınmasına karar verilmiştir. İki okul arasındaki mesafenin de yaklaşık 2 kilometre olduğu dikkate alındığında; öğrencilerimiz yemek ve taşıma imkânlarından faydalanacaktır. Hiçbir mağduriyet yaşamayacaklardır. Sayraç İlkokulumuz teknik olarak eğitim ve öğretim görmeye müsait olsa dahi öğrenci sayısı dikkate alındığında birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılmak zorundadır. Oysa öğrencilerimiz eğitimlerini Şehit Kenan Kumaş İlkokulu’nda ayrı ayrı sınıflarda ve daha rahat koşullarda sürdüreceklerdir. Bu durumun öğrencilerimizin yararına olduğu tartışmasızdır” diye konuştu.

 

“TOPLAMDA 25 ÖĞRENCİ BULUNUYORDU”

Sayraç İlkokulu’nda birinci sınıfta 2, ikinci sınıfta 10, üçüncü sınıfta 4, dördüncü sınıfta 9 olmak üzere toplamda 25 öğrencinin bulunduğunu da ifade eden Durmuş, “Binanın fiziki koşullarının risk teşkil etmesinin yanı sıra öğrenci sayısının az olması sebebiyle de taşınma gerçekleşmiştir. Hem çocuklarımızın sağlığı hem de daha iyi bir eğitim almaları için bu karar verilmiştir” dedi.

 

“ÖĞRENCİ SAYISI ARTARSA YENİDEN OKUL YAPILABİLİR”

Velilerin duygusal olarak mahallelerindeki okulun açık kalmasını istemelerini anlayışla karşıladıklarının da altını çizen Durmuş şöyle konuştu: “Mahallemizde öğrenci sayısının artması durumunda gerek onarım gerekse de yeni bir bina yapmak koşulu ile eğitim ortamının sağlanması için gereken herşeyi yapacağız. Gayretimiz öğrencilerimizin daha sağlıklı, daha güvenli koşullarda eğitim ve öğretimlerini sürdürmelerini sağlamaktır.”

 

“OKULUN KAPANMASINI İSTEMİYORUZ”

Öğrenci velilerinin “Mahallelerindeki okulun kapanmasından dolayı duydukları üzüntüyü dile getirirken, ‘Okulumuzun kapanmasını istemiyoruz. Taşımalı eğitim de istemiyoruz. Çocuklarımızı başka bir okula göndermeyeceğiz’ demelerini saygı ile karşıladıklarını da ifade eden Ziya Duruş, “Ancak emekli öğretmen, meslektaşımız Mustafa Gültepe’nin teknik raporlara rağmen okulun kapatılmamasını, öğrenci ve öğretmen sayısının yeterli olması nedeniyle öğrencilerin başka bir okula nakledilmesi yönündeki açıklamalarının bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Yeni bir okulun yapılması, mevcut okuldaki risklerin ortadan kaldırılması ve öğrencilerimizin en iyi koşullarda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmesi konusunda gerekli tedbirleri almak ve çalışmaları yapmak tabi ki biz yetkililerin görevidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VELİLERİN, TEPKİSİNE, MİLLİ, EĞİTİM’DEN, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı