Yazı Detayı
28 Eylül 2018 - Cuma 18:54 Bu yazı 1874 kez okundu
 
FIRSATÇILAR
TUNCAY BEŞEL
 
 

Amerikan Merkez Bankası ve FED‘in faiz artırımı ne kadar Amerikan ekonomisindeki fiyat istikrarını korumak, enflasyonu kontrol altına almak , istihdamı artırmak, ekonomi ve büyümeyi desteklemek şeklinde görünse de doların değerinin yükselmesi ile Avrupa ve Ortadoğu’da bazı ülkeleri ekonomik anlamda dizayn etme politikasının bir parçası olarak karşımıza çıkmıştır. Bu ülkelerden belki de ilki Amerika ve faiz lobisine kafa tutan TÜRKİYE ‘dir.

 

Tarih boyunca mazlum ve mağdurların yanında duran Osmanlı’nın torunları birçok Bizans oyununu bozmuştur. Ancak tarihimizden , kültürümüzden, örf- adet ve maneviyatımızdan nasibini almayanlar da yok değil. Dolar arttı modasına uyup fiyat artırımına giden, stok yapan, kendi insanının kanını emmeye çalışan parazit görünümlü fırsatçılar ortaya çıkmaya başladı.

 

Tarihimize dönüp baktığımızda fakirin, düşkünün onurunu korumak , zenginin paylaşma duygusunu artırarak gururlanmasını engellemek için ‘sadaka taşları’ vardı. Tarihçi yazar Yavuz BAHADIROĞLU’ nun dediği gibi ‘Bu mantıktan gelen insan sadaka taşını icad etmiş. Zenginler geliyor buraya gönlünden kopan ki çok kopar Hz. Ebubekir gönüllüdür biraz. Yatsı dağılınca tenhalaşınca ortalık bu sefer fukara gelir. Günlük ihtiyacı kadarını alır işi biter. Diğer fakire de bırakır’ Sadaka taşlarının boş kalmaması için vakıflar kurulmuş, dükkanlar vakfedilmiştir. Osmanlı’da bu şekilde 30 bine yakın vakıf kurulmuştur.

 

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu gereği ülkemizin geçtiği zor dönemlerde fırsatçılara değil insana değer veren, ülkemize destek verecek bireylere ihtiyacımız vardır. Bu hem dinimizin ,hem örf-adet ve geleneklerimizin, hem de atalarımızdan öğrendiklerimizin gereğidir. Büyüklerimizin bir sözünü revize ederek bağlayalım.

 

Ağlayanın parası gülene yar olmaz !!!

 

Fırsatçılara duyurulur.

 
Etiketler: FIRSATÇILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı