Yazı Detayı
02 Eylül 2019 - Pazartesi 01:00 Bu yazı 748 kez okundu
 
NAMIMIZ TUTTİ DÜNYAYI!
Cevat Baştan
 
 

İlk kez bir ilçe sabaha kadar uyuyamadı.

İlk kez yürekler birlikte toplu attı.

İlk kez herkes “yaa bu çok güzel oldu” dedi.

İşte o gün seçilmiş bir Cumhurbaşkanı Tonya’ya geldi.

 

Bu tarihi bir olaydı.

Bu anlatılmaz ancak yaşanmalıydı.

 

O gün bizde bu anları yaşamak, hafızalardan silinmeyecek tarihi ziyarete eşlik etmek ve yıllar geçtikçe anlatacağımız bir olayı gelecek nesillere aktarmak İçin Tonya’ya gittik.

 

İlçe merkezi olabildiğine kalabalıktı.

Araçlar peşi sıra Kalınçam istikametine gidiyor, ardı arkası kesilmiyordu.

Özel harekatçılar önceden gelip tedbirlerini aldılar. Tonyalı böyle bir durumda boş durur mu, hemen muzipliğini yaptı.

 

-Cumhurbaşkanımızı biz koruruz, siz zahmet etmeyin...

 

Heyecan dorukta. Her an program değişikliği kafaları karıştırıyordu. Helikopter direk Erikbeli’ne de gidebilirdi. İlçe merkezine de gelebilirdi. Program iptal bile olabilirdi. Milletvekilimiz Salih CORA, c-Cumhurbaşkanımızın protokol müdürü ile irtibatı kesmiyordu. Nihayet son karar verildi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Tonya İlçe Stadı’na iniş yapacağı kesinleşti. Halk bu haberi duyunca hemen toplanmaya başladı. Hükümet Konağı’nın önünden Jandarmaya, oradan Kastan Deresi boyu yol kenarında geçiş korteji oluşturdu.

Herkesin elinde bayraklar yer yerinden oynuyordu.

 

Kimi Cumhurbaşkanı’na vermek için hazırladığı notu elinde buruşturup beklerken, kimi fotoğraf çekmek için telefonun selfie ayarlarını düzenleyip deklanşöre basmak için fırsat kolluyordu. Kimi ise bu tarihi anı videoya çekerek ölümsüzleştirmek istiyordu.

Muhtarlar köşedeki kasabın önünde düzenini aldı, hazırladıkları dosyayı Devlet-i Aliye takdim edeceklerdi.

 

Derken, helikopter sesi Tonya semalarında yankılandı. İlçe Stadı’na doğru nazlı nazlı yaklaştılar. Forslu araba ve koruma araçları stadın girişinde bekliyordu. Protokol karşılamak için hazırdı. Helikopterler arka arkaya stada iniş yaptı. Son helikopterin ayakları yere değip pervanesi durduğunda kapı açıldı.

 

Uzun adam Tonya’ya geldi.

Bir hayal gerçekleşti.

24 Haziran seçimlerinde Tonya meydanında turizm projeleri anlatılırken, “inşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile bu tesisleri açacağız” sözü o gün gerçek oldu.

 

Şehit cenazeleri nedeniyle Tonyalı kızlar ve uşaklar horon gösterisi yapmadı.

 

Tonya Belediye Başkanı Sayın Osman Beşel, dünya liderine coğrafi işaretli meşhur Tonya terayağı ve meşhur fol balı takdim etti.

 

Reis hemen başkana takıldı.

 

-“Başkan bak bunun devam gelecek ona göre...”

 

Beşel;

-“Emredersiniz efendim.”

 

Milletvekilimiz Sayın CORA, Cumhurbaşkanına program sürecini özetledikten sonra Cumhurbaşkanı miting otobüsü olup olmadığını sordu. Otobüs gelmeyince ilçe merkezinde kısa bir konuşma yapma düşüncesinden vazgeçildi. Program çok sıkışıktı. Aynı gün bir ilçede iki miting yapılması Trabzon mitinginin iptaline neden olabilirdi.

 

Cumhurbaşkanı makam aracına bindi. Aracın sağ arka penceresini açtı. Halka selam veriyordu.

 

İlçe merkezi girişinde bir anda izdiham oldu. Kalabalık aracın etrafına yığıldı. Aracın geçmesi imkansızdı. Reis durdu. Aracın içerisinden halkla sohbet ediyordu. Talep ve notları alıyordu.

 

Araç tekrar hareket etti. Ama yol boyu vatandaşın ilgisi devam ediyordu. Cumhurbaşkanı bazı köylerde yol kenarında bekleyenleri görüp araçtan indi. Yaşlılarla sohbet etti. Bol bol fotoğraf çektirdi.

 

Kalınçam’da yaşlı bir amcaya yaşını sordu. 95 yaşındaki amca: Yaş 65, deyince kahkaha koptu.

 

Biraz ileride Fol patatesi pişiren teyze aracı durdu. Cumhurbaşkanına patates ikram etti. Erdoğan, “Bu patates ne kadar güzel böyle” dedi. Ardından;

Salih!

-“Hemen bundan bize hazırla” dedi.

 

Yaklaşık 22 km yolculuğun ardından FOLEYA Tesisleri’ne ulaşıldı. Bölgenin en güzel tesisleri bütün ihtişamı ile Reis’i selamlıyordu. Binlerce insanın coşkusu ve tezahüratları ile Reis aracından indi. Ataman ailesi haklı bir gurur yaşıyordu. Tesislerinin açılışını mürüvvetini bir liderin kurdele kesmesi ile taçlandıran bir duygu yaşadılar.

 

Bakanlar kurulunun hemen hemen yarısı Tonya’nın zirvesinde idi. İçişleri Bakanı Süleyman soylu temelini attığı tesislerin açılışını görmekten büyük bir mutluluk ve memnuniyet yaşadı. Milletin yoğun ilgisi ve teveccühü ise gözlerden kaçmadı.

 

Konuşmalar başladı. Atilla abi herkesi tek tek selamladı. Süreci anlattı. Tesisleri tanıttı.

 

Cumhurbaşkanı mikrofonu eline aldığında Kalınçam Tepesi  “Tonya seninle gurur duyuyor” sesleri ile yankılandı. Başkanın konuşması sık sık tezahüratlarla kesildi. Tesislerin örnek bir tesis olduğundan bahsetti. Turizmin önemi vurgulandı. Bu tesisle beraber bölgede yapılması gereken anlatıldı. Dualarla tesisler açıldı. Konuşmaları onlarca televizyon kanalı canlı yayınladı.

 

O akşam bütün televizyonlar “Cumhurbaşkanı Tonya’da” alt başlığını atmıştı. Yazıyı görünce sanki bir ülke ziyareti yapmış gibi bir gurur ve heyecan yaşadık.

 

Cumhurbaşkanımız tesisleri gezdi. Ana binada yemekli bir toplantı yapıldı. Orada Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel ve Trabzon Milletvekili Salih CORA ilçe ile ilgili bir sunum yaptı. Cumhurbaşkanı talepleri dinledikten sonra ilgili bakanlara talimat verdi.

 

Muhtemelen tesislerin bulunduğu alana bir heliport yapılacak. Doğalgaz ve Kürtün Yolu’nun yapım ihalesi süreci hızlanacak. Bunlarda bütün Tonya’nın kazanımları olarak tarihe geçti.

 

Cumhurbaşkanı Trabzon mitinge katılmak İçin tekrar Tonya ilçe merkezine hareket etti.

 

Ziyaretten çok memnun kaldı

Heryerde;

“Tonya çok güzeldi, çok canlıydı” dedi.

 

Bizde bu ziyaretten çok memnun kaldık.

İlçemizin tanıtımına büyük bir katkı sağladı.

Sahilden içeride bulunan ilçemize ziyaret çok özel ve ayrıcalıklı olmuştur. Bu gururu birlikte yaşadık. İlçemizin bundan sonra daha çok ilgi çekeceği bir dönemin başlangıcı oldu.

 

Tanıyan tanımayan,

Bizi gören herkes, Cumhurbaşkanı Tonya’ya gelmiş diyor.

 

Ne diyelim;

Namımız tutti Dünya’yı...

 
Etiketler: NAMIMIZ, TUTTİ, DÜNYAYI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı